Travelist.sk

Sprievodca cestovaním nielen po mestách

Vitajte

cestovanie

Cestovanie v krviVšetko, čo sa deje dnes na cestách musí byť už sociálne a online. Základom cestovanie je spoznávanie novej kultúry a prostredia. Svet má svoje čaro ak sa človek dokáže poriadne pozerať a počúvať aj ľudí okolo seba. V dnešnom online svete sme všetci na jednej lodi, ktorá sa stále zväčšuje a medzi prístavmi je čoraz menšia vzdialenosť. Ľudí robí ľuďmi to ako sa k sebe správajú a cestovanie je spôsob ako si navzájom otvárať srdcia..

Hlavné mesto Lotrinska


Na severovýchode Francúzska sa nachádza provincia Lotrinsko. Hlavné mesto tejto provincie leží na sútoku dvoch riek, a to Moselly a Seilly.

V minulosti bolo mesto centrom Gálie a malo viac obyvateľov ako Paríž, to ale bolo v roku 450, v stredoveku sa stalo hlavným mestom kráľovstva Austrázia, potom bolo dlhé roky slobodnou mestskou republikou v Rímsko – nemeckej ríši. Neskôr bolo mesto pripojené k nemeckej ríši a dodnes je tam početná nemeckojazyčná skupina obyvateľov.

Lotrinsko

Mesto je známe predovšetkým vďaka gotickej katedrále sv. Štefana, avšak jej názov vo francúzštine znie oveľa príjemnejšie Cathédrale Saint-Étienne de Metz a bola postavená v 13. a 14. storočí. Vyniká najmä tým, že má najväčšie vytrážové okno na svete a 10. najvyššiu loď V roku 2010 tu bola otvorená pobočka známeho parížskeho kultúrneho centra a múzea – Pompidouovho centra s názvom Centre Pompidou – Metz. 

Okrem toho v meste môžete vidieť ďalšie zaujímavé stavby napríklad Bazilika sv. Pierra z Nonnains je jedným z najstarších kostolov na svete, z 13. storočia pochádza románsky chrám Templárskych rytierov, sídlo najstaršej vetvy templárov Svätej rímskej ríše. No nie len náboženské stavby sú zaujímavé, v 18. storočí pod vplyvom toskánskeho neo-klasicizmu bola postavená budova opery. Je to najstaršia stále fungujúca opera vo Francúzsku a jedna z najstarších v Európe. Hlavné námestie je obklopené neo-klasicistickými budovami, ktoré navrhol francúzsky architekt Jacques-Francois Blondel. V meste sa nachádza aj mnoho vojenských pamiatok a pamätníkov, pretože sa tu odohralo mnoho bojov.

Viac ako 100 budov je na zozname historických monumentov, a aj práve preto si Metz nesie ocenenie Francúzke mesto umenia a histórie, na základe tohto ocenenia bolo zapísané aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Metz je jednoducho mesto, ktoré treba navštíviť a vidieť.